Prezes UTK ponownie stwierdził nieprawidłowości związane ze sprawnością klimatyzacji u przewoźników: Koleje Wielkopolskie, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Przewozy Regionalne i PKP Intercity. Ponownie najbardziej oberwało się temu ostatniemu przewoźnikowi.
W związku z falą upałów, jaka nawiedziła Polskę, kontrole u przewoźników prowadzono właśnie pod kątem sprawności systemów schładzających powietrze wewnątrz składów, jeśli wagony, ezt lub szt są w taki system wyposażone.
W ostatnich dniach prezes UTK stwierdził nieprawidłowości m.in. u przewoźników: Koleje Wielkopolskie, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity – informuje rzecznik UTK Sławomir Sadowski.
Znowu problemy w „Sobieskim" i "Pobrzeżu"
– Na skutek bezpośrednich sygnałów od pasażerów odbywających podróż w niesprawnych wagonach pociągów PKP Intercity EC „Sobieski” relacji Wiedeń – Gdynia Główna i IC „Pobrzeże” relacji Warszawa Zachodnia – Kołobrzeg, 11 sierpnia 2015 r., prezes UTK podjął decyzję o natychmiastowym przeprowadzeniu ponownych kontroli ww. pociągów. Nieprawidłowości zgłaszane przez pasażerów potwierdziły się i świadczą o braku wewnętrznego nadzoru przewoźnika nad jakością warunków podróży i bezpieczeństwa pasażerów. W połowie wagonów składu pociągu system klimatyzacji był niesprawny, a temperatura znacząco przekraczała dopuszczalne normy – pisze w komunikacie Urząd Transportu Kolejowego. Potwierdzają to informacje, które redakcja „Rynku Kolejowego” otrzymała w związku z publikacją poprzedniego artykułu opisującego niedogodności w podróży związane z niedziałającą klimatyzacją.
Decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności
Należy przypomnieć, że podczas kontroli pociągu „Sobieski” przeprowadzonej 10 sierpnia 2015 r., stwierdzono analogiczne nieprawidłowości, jak podczas wcześniejszych kontroli tj. 6 i 8 sierpnia 2015 roku. W składzie pociągu znajdowały się wagony z niesprawnym układem klimatyzacji i niesprawnymi drzwiami między wagonami. W siedmiowagonowym składzie pociągu, aż pięć jednostek posiadało usterki wpływające na jakość i bezpieczeństwo podróży.
W wyniku działań UTK ograniczył eksploatację pojazdów kolejowych niespełniających norm bezpieczeństwa. Decyzje prezesa UTK podlegają natychmiastowej wykonalności, a w przypadku ich niewykonania, prezes UTK nakłada karę pieniężną w wysokości do 5000 euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu ww. decyzji.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.